1

Topic: Irealitatea Realitatii

NATURA REALITATII
                                                               „Realitatea este o iluzie, dar una persistenta” – Einstein

- Lumea e un spectacol stralucitor si gol. Ea e si totusi nu-i. E acolo cat timp vreau sa o vad si sa iau parte la ea.
Cand inceteaza sa-mi pese ea se dizolva.
Lumea pana la urma este o colectie de amintiri si pare atat de reala ptr ca te gandesti la ea tot timpul. Inceteaza sa te mai gandesti la ea si se va dizolva.

- Desenam un cub pe o foaie, putem vedea cubul din exterior sau din interior.
Ciudat este ca vedem un cub 3D pe o foaie 2D. Adancimea nu exista in realitate, ea este construita de minte.
-Materia e 99,9% spatiu gol. De ce spatiul gol al mainii nu trece prin cel al mesei? electronii se invart foarte rapid incat creeaza o cochilie impenetrabila. Cine ii invarte?

Imaginea noastra despre Realitate e mai mult decat Realitatea. Verdele nu e in lumina, nici impulsurile spre creier nu-s verzi. Culoarea este o calitate creata de constiinta, o experienta subiectiva.
-Nu exista sunet in Realitate, doar unde de presiune. Sunetul e o experienta subiectiva in mintea ce-l percepe.

- Realitatea este ireala. Materia nu exista, totul e vibratie. Atomii din corp vibreaza cu 40 Hz/s, daca  ar creste frecventa lor, parti din corp ar disparea din spectrul vizual. Iubirea este o stare de vibratie ridicata a materiei, frica e o starea foarte joasa si densa a materiei.

- Toate descrierile realitatii sunt ipoteze temporare - Buddha 

-Paradoxul constiintei- Existenta ei nu se poate nega, dar nu poate fi dovedita.
- Traiesti caci este in tine un instinct al vietii care nu stii de unde vine si ce e.
- In Univers exista doar masa si energie. Dar 96%  din Univers lipseste. O numim materie si energie intunecata.

Traim ca si cum am fi responsabili de viata noastra. Totusi :
-viata in cele mai importante aspecte ale ei e guvernata de legi care ne scapa.
-Nu eu respir, ci sunt respirat. Nu eu controlez respiratia, bataile inimii, vindecarea ranilor, cresterea oaselor. Procesele vitale apartin altei forte care ne guverneaza si nu stim cum. Si e atat de intima cu noi incat o credem ca suntem noi.
-memoria fara care nu as sti cine sunt, nu stim ce este, dar fara ea nu se poate.
-Constiinta este si mai bizara, fara ea nu am fi oameni, poate nici fiinte.
-materia e fantomatica, e 99%  spatiu gol.
- spatiul fara de care nu putem exista este de fapt "nimic"
- timpul care ne macina este la fel de misterios .
- fantomatice sunt si constiinta ,memoria, inteligenta, iubirea.
- mereu zicem "eu vreau", dar daca incerci sa descoperi  ce este vointa, si cine e cel ce vrea, descoperi invelisuri de ceapa
-traim ca si cum am sti de ce si pt ce, dar constati ca traiesti din inertie, faci tot ce faci pt ca acele lucruri le fac si ceilalti fara sa le fi analizat vreodata.

- Infinitul este o necesitate dar nu o Realitate. Infinitul nu poate fi "ceva". ceva este obligatoriu finit. Nimic infinit nu poate exista. Nici mental nici material.
- stelele cand le privim, s-ar putea sa fi murit de mult .
  Raza soarelui ajunge in 8 minute la noi. Cand vedem soarele el este deja in altă parte.
- un complex de forţe acţioneaza în câmpul constiintei umane cu scopul de a o slăbi şi a o menţine într-o stare inconstienta şi identificată cu construcţii mentale ireale.
- proverbul budist: „Dacă nu ar fi iluzii, nu ar mai exista iluminare".

-Prezentul e magic: de indata ce spui "Acum", clipa a disparut, pierduta in trecut.
-Operam cu concepte de milioane de ani care pot fi eronate. Nu stim ce e timpul. El poate sa nu fie liniar, poate nici nu exista in afara omului, e un concept abstract si misterios ca spatiul-
-cum am funcţiona fara timp? Nu am şti cine suntem, trecutul face din noi ce suntem. Timpul nu trebuie să curgă neapărat cu aceeasi "viteză" sau în aceasi direcţie.
- Nimic nu exista fără spaţiu, totuşi spaţiul e nimic, este lipsa lucrurilor, e necreat. N-am fi conştienti de el dacă nu ar conţine obiecte.
-Muzica e cea mai mare sursa de emotii. Nu poti captura muzica in prezent. Ea are nevoie de durata. Prezentul nu are durata. Realitatea ei este o iluzie creata de timp. 

- Electronii n-au niciun motiv sa se invarta. De ce ar ramane electronii pe orbita invartindu-se milioane si milioane de ani?
  Însăşi Realitatea nu e altceva decât o halucinaţie.
- vocea interioara o auzeau la inceput ca fiind a lui dumnezeu , cu timpul a devenit ego- ul.
-toate functiile mentale asociate cu umanitatea, intelese ca amintiri, proiectii imaginare, limbajul, denominarea, cuvintele magice, dansul, sentimentul religios, pot proveni din interactiunea cu plantele halucinogene.
-ce are sens este să descoperi cum îţi funcţionează mintea
-aparent "sacrul" nu se deosebeste de "profan", lumea este ce se arata a fi si totodata un cifru. Tema camuflarii fantasticului in real  - Eliade

Stiinta se straduieste sa ne faca sa intelegem ca nu putem avea incredere in simturile noastre . Ne spune ca:
- desi vedem soarele ca circula pe cer de la rasarit la apus, de fapt pamantul se invarte in jurul soarelui.
- desi vedem luna mergand de la est la vest in realitate se misca invers, de la vest la est.
- desi vedem pamantul plat, el este sferic
- desi simtim pamantul nemiscat, in realitate el se invarte cu viteza sunetului in jurul propriei axe, 1600 km/h la ecuator
- pamantul se misca in jurul soarelui cu viteza mai mare ca glontul , 100000 km/h
- dar si soarele se misca in jurul galaxiei luandu-ne si pe noi cu el , cu viteza de 420000 mph
- si chiar galaxia se misca prin univers cu 2 milioane pe km/h
- deci ne miscam in toate partile prin univers,  cu viteze uriase si liniare si de rotatie, eliptice, si din toate astea noi nu simtim nimic. Ba mai mult, putem sa tinem in echilibru piramide de lucruri doar pe un ac de gamalie.
  Par toate astea Realitate sau mai degraba iluzie?
- desi vedem cerul albastru , el nu e albastru
- desi vedem razele soarelui divergente stiinta ne spune ca ele sunt paralele si e doar un efect de perspectiva
- desi vedem miliarde de stele pe cer , primul om care a pasit pe luna, Neil Amstrong ne-a spus ca el nu a vazut stele in spatiu,
  nici de pe luna. Nu apar stele nici in pozele facute de pe luna sau din spatiu.
- desi razele soarelui ne ard si nu ne putem uita la soare, cosmosul ,ne spune Amstrong, ca este de un negru adanc si rece.
  vedem asta mereu la avioane, care la altitudini de 12-15 km trec prin temperaturi de -55 grade si fuselajul ingheata.

  Pare comic ca in timp ce stiinta ne demostreaza ca nu putem avea incredere in simturile noastre, dreptatea la tribunal se castiga prin audierea martorilor (vizuali si nu numai) si multi jura si isi dau viata convinsi ca stiu adevarul caci l-au vazut cu ochii lor.
Inainte  pozele si filmarile erau considerate probe pentru a demonstra un adevar, azi nu se mai admit ca probe caci s-a demostrat ca se pot falsifica ambele.
Pare ca cineva vrea sa ne faca sa traim intr-o lume a incertitudinii si minciunii.

"-Pinochio, mai minte-ma putin !" - pare a avea conotatii spirituale.

Psihologii demostreaza ca mintea ,pentru a ne apara de suferinta, inclina sa creada o minciuna daca alina suferinta, caci nu poate supravietui cu un adevar dureros. Stim cu totii cum functioneaza complimentele si ce usor se accepta chiar daca stii ca sunt doar politeturi.
Stiinta manipularii ne invata zilnic ca televizorul  ne minte, ziarele mint, politicienii ne mint, baietii mint fetele, fetele mint baietii, in comert se inseala, natura insasi pare ca ne minte, noi insine suntem formati sau creati cu simturi care ne inseala, cosmosul la randul lui pare o magie...
   In ce fel de lume traim de fapt?